Home . Aktualitet . Blog

Blog

Një Parti Demokratike, fiks si 27 vite më parë…

Nga Ardit Rada Ky 11 Dhjetor ka qenë i pesti që Partia Demokratike feston themelimin e saj. Duket si një detaj i harruar në debatin publik, por jo në histori. Ka një fiksim të pashpjegueshëm të ‘krahut Berisha’ që të ...

Read More »

Si po i shkatërron korrupsioni i Berishës, një koorporatë amerikane?

 Nga: Mero Baze Po përpiqem të shpjegoj thjesht, se si korrupsioni i njerëzve të Berishës në Shqipëri, po shkatërron një koorporatë të madhe botërore, vetëm për shkak të përfshirjes në korrupsion në Shqipëri, dhe pse kjo histori do të mjaftonte ...

Read More »

Fishkëllejeni gjithmonë Edi Ramën!

 Nga: Bledi Mane Institucionet publike, veçanerisht ato qe jane pjese e qeverise ose derivate te saj, kane disa dite qe perjetojne nje lloj paniku te ekzagjeruar. Nese ne axhendat e tyre eshte shenjuar ndonje perurim, takim apo festim ku ka te ...

Read More »

“Këto emra një Zot e di se çfarë lidhje kanë me PD-në, na ktheni opozitën se na e keni borxh”

Nga Ilirjan Blloshmi Sot Partia Demokratike feston 27 vjetorin e themelimit, por shumë prej emrave “simbol” nuk janë më pjesë e kësaj familjeje politike. Gjithashtu, pas dy palë zgjedhjeve të dështuara PD nodhet sot në ditët e saj më të ...

Read More »

Pse Llalla është fatlum që po ikën me procedurë

Nga Flogert Muça Çështja e Kryeprokurorit të Përgjitshëm të Përkohshëm ka nxjerrë edhe njëherë në pah ndasinë e madhe politike mes palëve në Tiranë, por edhe mes opozitës  dhe SHBA&BE. Kështu, njëlloj si për reformën në drejtësi, edhe për çështjen ...

Read More »

Diferenca e drejtësisë, mes një qytetari amerikan dhe një shqiptari!

Nga Mero Baze Investigimi i nisur në SHBA ndaj kompanisë “OSI system”, e cila është fituese e koncesionit të skanimit të kontenierëve në pikat doganore të Shqipërisë, tregon diferencën që ekziston mes fatit të një qytetari amerikan që investon aksionet ...

Read More »

Sali Berisha ka frikë nga Liria!

Nga : Bledi Mane  Ka rreth dy vjet qe Edi Rama me kopjon. Debaton, zihet dhe ironizon ne facebook porsi une me lexuesit e mi. Shkon Rama ne Has, plasin provokimet dhe mallkimet. Ne Rrogozhine porsi makine provokuese i leshohen militantet ...

Read More »

8 Dhjetori 1990, simbolika që PD s’mund ta përdorë si plaçkë politike

Nga Alteo Hysi E dëgjuar pas 27 vitesh, nga një gjeneratë e re e vendit, thirrja e dhjetoristëve “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”, përfaqëson një sfidë, përmbushja e së cilës, është testi për tu bashkuar me Europën. E thënë ...

Read More »

E dinë se çfarë kanë bërë!

 Nga: Mero Baze Në SHBA ka nisur një hetim ndaj kompanisë “OSI Systems Inc”, e cila ka koncesionin e skanimit në pikat doganore në Shqipëri, në emër të investitorëve të cilët kanë blerë aksione të zakonshme të “OSI”, pasi ndaj saj ...

Read More »

Rini, shpreso! Rini, beso!

Nga Arli Minga Në energjinë e simbolikës dhe jo ditës, në vazhdën e përpjekjeve dhe jo datës, në këmbënguljen e paepur drejt qëllimit dhe jo momentit, asnjë prej nesh sot nuk mund të qëndrojë pa dëgjuar thirrjen e brendshme dhe ...

Read More »