Home . Aktualitet . Bota

Bota

Qetësohen “gjakrat” në Jeruzalem pas valës së dhunshme të protestave nga palestinezët

Pas njohjes së Jeruzalemit kryeqytet nga presidenti Trump, Jeruzalemi është rikthyer edhe njëherë në vëmendjen e medias botërore. Njohja nga presidenti Trump është shoqëruar me një valë të dhunshme protestash nga palestinezët ku kanë mbetur të vrarë 4 persona dhe mbi ...

Read More »

Fshati gjerman u shit për “një copë bukë”

A keni ëndërruar qoftë edhe një herë të vetme që të keni një fshat personal, aq më tepër në një zonë piktoreske në Gjermani?  Epo mundësia iku. Alwine, një fshat i vogël në zonën rurale të Brandenburgut, dy orë larg ...

Read More »

Prag lufte:/Erdogan kundër Amerikës: Izraeli një shtet që vret fëmijë, nuk e meriton Jeruzalemin

Pas vendimit të presidentit Amerikan Donal Trump për të shpalllur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, paqja në rajon duket e largët. Pas reagimit të Palestinës dhe mbledhjes së Ministrave të Jashtëm të “Ligës Arabe”, tashmë edhe Turqia ka dalë hapur ...

Read More »

Një asteroid gjigant kalon shumë afër Tokës, “NASA” fle gjumë

Asteroidi gjigant i cili mund të shkatërronte një qytet sa New Yorku ka kaluar midis Tokës dhe Hënës. Por NASA ka dështuar në këtë mision sepse ajo nuk e ka dalluar këtë asteroid, i cili ishte drejtuar në këtë drejtim, ...

Read More »

Këngëtarja britanike gjendet e vdekur në dhomën e hotelit (Foto)

Një këngëtare britanike është gjetur e vdekur në dhomën e saj të hotelit në Katar. 32-vjeçarja Daniella Obeng ishte larguar vetëm 6 ditë më parë në Katar. Miqtë e saj thanë se ajo ishte e detyruar të kërkonte punë jashtë ...

Read More »

Kush është Marcelo Dell’Ultri, mafiozi që gatoi imazhin e Berlusconit oseTano Caridi i vërtetë?!

Marcelo Dell’Ultri, senator i parlamentit italian, krahu i djathtë i Silvio Berlusconit, i dënuar me burg për lidhje me Cosa Nostra-n dhe ndërmjetës mes mafia-s e botës së financës, ka refuzuar ushqimin dhe ilaçet pasi gjykatësit nuk e lanë të ...

Read More »

La një proshutë derri tek dera e xhamisë, e pëson keq amerikani

Një amerikan, që vandalizmi një xhami në Florida pasi ishte futur me dhunë brenda dhe kishte lënë një proshutë derri te dera e saj, është dënuar me 15 vite burg. Bëhet fjalë për 37-vjeçarin Michael Wolfe, i cili u shpall ...

Read More »

“Kur këtu është m…, atëherë përse ke ardhur?”

Një gjyqtar u zemërua shumë ndaj një të akuzuari, sa vendosi ta dënojë atë më shumë nga sa kishte kërkuar prokuroria. Ngjarja u regjistrua në një rajon të Gjermanisë. Libiani Mohamed F., 39 vjeç, kishte shkaktuar dëme të mëdha në ...

Read More »

Tragjedi në botën e sportit, gruaja e kampionit vret dy fëmijët

Një ngjarje e rëndë ka tronditur sportin italian dhe veçanërisht ish-kampionin e sportit të rugby, Andrea Benatti. Gruaja e tij, Antonella Barbieri, ka vrarë dy fëmijët e çiftit, vajzën 2 vjeçe dhe djalin 5 vjeç. Bashkëshortja e 39-vjeçarit në fillim ...

Read More »

Schulz thirrje për krijimin e “Shteteve të Bashkuara të Evropës”

Kreu i Social-Demokratëve të Gjermanisë, Martin Schulz, partner i mundshëm qeverisës i kancelares Angela Merkel, bëri thirrje për krijimin e “Shteteve të Bashkaura të Evropës” deri në vitin 2025. Schulz, në kongresin e partisë së tij në Berlin, tha se ...

Read More »