Home . Aktualitet . Kulture

Kulture

Çfarë fshihej pas trishtimit të Greta Garbos, yllit të Hollivudit që nuk qeshte kurrë?

36 letrat që shtëpia e ankandeve Sothesby do të nxjerrë në ankand dëshmojnë hidhërimin e padurueshëm të divës, ashtu si edhe dëshirën e saj për të mbetur në hije dhe për t’iu përvjedhur industrisë. Pas dy dekadash nga vdekja e ...

Read More »

Ja e vërteta e vilajeteve shqiptare! Si u bë falsifikimi i hartave të Shqipërisë?

Prej kohësh në rrjetet sociale po përhapen me shpejtësi virale disa ilustrime të kufijve të hamendësuar të Shqipërisë nën Perandorinë Osmane. Me diçitura keqdrejtuese e tituj bombastik sesi Shqipëria paska qenë me kufij të gjerë në kohën e Perandorisë Osmane, ...

Read More »

Gazetarja e “Der Spiegel” mahnitet me juglindjen e vendit, përshtypjet në median gjermane për Shqipërinë (Foto)

Foto-reporterja e njohur e “Der Spiegel” Nele Gülck, i ka kushtuar një artikull të këndshëm vizitës së saj në disa prej fshatrave të Devollit. Gülck ka ndarë me lexuesit edhe disa kujtime të veçanta se si i ka njohur shqiptarët gjatë ...

Read More »

Rrënjët shqiptare në Greqi, studimi i BE-së: Janë 696 fshatra ku flitet shqip Ja emrat dhe zonat!

Projekti i vitit 1987 i Bashkimit Evropian me studiues nga shumica e vendeve anëtare për të faktuar praninë e shqiptarëve në shtetin Helen përmes gjuhës shqipe Janë zbuluar se në Greqi gjenden 696, fshatra që ishin dhe janë të banuar ...

Read More »

Thirrja e telefonit dhe në ekranin e vogël emri i saj…

Nga Përparim Kabo Thirrja telefonit dhe në ekranin e vogël emri saja… E hapa se për të jo unë por gjithë shqiptarët kudo që janë kanë adhurim. Ishte e madhja Tinka Kurti…më uroj ditën e flamurit, më pyeti për të ...

Read More »

Përvjetori i vrasjes së Kenedit/ Amerika, ëndrra e shqiptarëve, nga filmat e ndaluar te veshjet (Reportazh)

Nga Uvil Zajmi NJË DITË NË ARLINGTON TE KENEDI Nga maji i vitit 1917 kur lindi, deri në maj të 2017-s janë 100 vjet të lindjes së Xhon Kenedit. Dhe nëse shkon në Uashington, e do preferosh të bësh një ...

Read More »

Maria, mësuesja mirëditore që e mbyllën në një thes me mace të egra

Marie Tuci lindi më 12 mars 1928, në fshatin Ndërfushaz Mirditë, si e bija e Nikollë Mark Tucit dhe e Dilë Fushës. Ka qenë nxënëse e shkollës së mesme të motrave Stigmatine në Shkodër e më pas, aspirante e jetës ...

Read More »

Vdekja e papritur e Aleksandër Lalos “nxjerr bllof” Tv Klanin

Ditën e sotme ka ndërruar jetë në spital pas një ataku kardiak, kompozitori i njohur Aleksandër Lalo. Pas bërjes publik të lajmit TV Klan, ka ndërprerë spektaklin “C’es la vie” duke shprehur ngushëllimet për kompozitorin. “Po e nderpesim spektaktin pas ...

Read More »

Së shpejti del “Balkan Story”: Si kryhej kontrabanda e armëve nga mafiozët shqiptarë dhe rumunë

“Balkan Story” është libri më i ri që do të publikohet më 30 nëntor, i cili tregon historinë se si në vitin 1990, menjëherë pas çlirimit nga komunizmi, shqiptarët dhe rumunët nisën biznesin e kontrabandimit të armëve. Libri i sjellë ...

Read More »

Fjodor Dostojevski, jeta e figurës më të shquar të literaturës botërore

Jeta e autorit rus Fjodor Dostojevski, ndër figurat më të shquara të literaturës botërore, ishte dëshmi e kësaj lloj vuajtjeje. Në moshën 15 vjeçare nëna i vdes nga tuberkulozi; dy vjet më pas vdes gjithashtu edhe i ati, një alkoolist ...

Read More »