Home . Antagonizem

Antagonizem

Zbulohet origjina e multimilarderëve të sotëm

Elita e kamur e botës sot i ka fillesat e saj te pronarët e parë të tokave, që përdorën qetë dhe kuajt.  Shkencëtarët kanë arritur ta gjurmojnë në lashtësi gjenezën e krijimit të multimiliarderëve dhe pabarazisë sociale. Në studimin e ...

Read More »

“Dyert i hapa me qëllim”, flet ish-ambasadori gjerman

Ish-ambasadori gjerman në Tiranë në vitin 1990 kujton se si u hapën dyert e përfaqësisë diplomatike që ai drejtonte me qëllimin që regjimi komunist të rrëzohej. Por ai shpreh keqardhje se 27 vjet më pas shqiptarët ende kërkojnë azil jashtë ...

Read More »

“Moldavja e Zogut”, rrugëtimi i balerinës së kabaresë që s’u bë kurrë mbretëreshë

NGA MARIN MEMA Tania Visarova, balerina me një jetë të trazuar, ishte gruaja e preferuar që i qëndroi për tre vite në krah Mbretit Zog. Për ata që e njohin disi historinë dhe kujtimet e saj, padyshim lind dyzimi nëse kjo dashuri ndaj ...

Read More »

Pa nostalgji apo urrejtje: Krahasoni Tiranën e viteve ’80 me atë sot dhe vini nj notë! (Foto)

Në rrjet, nostalgjikët por edhe brezi i ri kanë rënë dakord njëzëri. Tirana e viteve ’80 është më e bukur se ajo e sotme! Nga fotot që qarkullojnë në internet, kryeqytetit duket me hapësira të mëdha publike, lulishte të mirëmbajtura ...

Read More »

Drama e VIP-ave që u rritën në jetimore, nga Kadri Roshi tek Ema Qazimi

Foto të rralla e histori njerëzore të panjohura më parë brenda strehave vorfnore në Shqipëri janë publikuar sëfundmi. E mes atyre që u rritën në jetimore spikatin mbi 50 personalitete të njohura, mes tyre Kadri Roshi, Ibrahim Kodra, Qamil Grezda, ...

Read More »

Rrënjët shqiptare në Greqi, studimi i BE-së: Janë 696 fshatra ku flitet shqip Ja emrat dhe zonat!

Projekti i vitit 1987 i Bashkimit Evropian me studiues nga shumica e vendeve anëtare për të faktuar praninë e shqiptarëve në shtetin Helen përmes gjuhës shqipe Janë zbuluar se në Greqi gjenden 696, fshatra që ishin dhe janë të banuar ...

Read More »

Historiani grek e pranon: Himara ka qënë dhe është shqiptare, më vjen turp që jam grek

  Nga Xhildinho Ozuni Fryn erë e hidhur në Ballkan, shumë e hidhur. Ballkani, vija ndarëse por dhe arena e përjetshme ku përplasen superfuqitë dhe interesat e tyre. Ajo, çka po shihet kohët e fundit nuk i shërben Ballkanit, BE-së ...

Read More »

Dita e Flamurit dhe tallja me të (Foto)

Termi “ibreti alem” vjen nga turqishtja ibret=turp dhe alem=majë, kulm, pra kulmi i turpit. Kaq si fillim. Maja e flamurit në turqisht quhet “bajrak alem”, nga bajrak=flamur dhe alem=majë. Në anglisht majës së flamurit i thonë “flag pole” ndërsa në ...

Read More »

“Le matin”/ Intervista e Ismail Qemalit me gazetarin francez: Jemi në duart e Fuqive të Mëdha

Gazeta franceze, ‘Le Matin’ ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n° 3, intervistën e rrallë të Ismail Qemalit, i cili gjendej në kryeqytetin italian, Romë. Lideri shqiptar ka folur për kufijtë e Shqipërisë, ku dhe ka ...

Read More »

Ishte koha kur Forcat Ajrore të Shqipërisë shfarrosnin çdo mjet fluturues që cënonte hapësirën ajrore shqiptare

Njësitë fluturuese të FASH panë aksionin e parë luftarak të tyre në vitin 1957. Pikërisht, më 23 dhjetor të 1957, një avion luftarak amerikan i tipit T-33 shkeli hapësiren ajrore shqiptare. Dy avionë të tipit MiG-15 u ngritën nga baza ...

Read More »