Home . Biosfere

Biosfere

Sheqeri dhe lidhja e tij me kancerin, studimi që nuk u publikua kurrë deri më sot

Në vitin 1960, u bë një studim, i cili nuk u publikua kurrë. Deri më sot. Studimi i quajtur ‘projekti 259’, u sponsorizua nga vetë industria e sheqerit. Por ata e tërhoqën për shkak të gjetjeve që zbrisnin fitimet e ...

Read More »

Si ta njohim tjetrin nëpërmjet ngjyrës së syve

Thuhet se sytë janë pasqyrë e shpirtit dhe se aftësia personale e njohjes së një personi mund të përkufizohet lehtë duke parë ngjyrën e syve. Disa studime kanë treguar se njerëzit me sy jeshil janë njerëz inteligjentë e të qetë. ...

Read More »

Shtatë arsye për shëtitje në mot të ftohtë

Shpesh dëgjojmë se i ftohti është i mirë për shëndetin tonë. Shëtitja gjatë ditëve të ftohta sjell një sërë përfitimesh për shëndetin tonë. Në vjeshtë dhe dimër ajri ka kualitet më të mirë se sa në pranverë dhe verë. Përveç ...

Read More »

Ushqimet që ushqejnë trurin, veprojnë kundër kancerit dhe diabetit

Antioksidantët bllokojnë prodhimin e radikaleve të lira, duke parandaluar plakjen e parakohshme të qelizave dhe duke nxitur procesin e rigjenerimit natyror, veprojnë kundër stresit, ruajnë shikimin, parandalojnë zhvillimin të sëmundjeve të ndryshme Cilësohen super ushqime falë përmbajtjes së lartë të ...

Read More »

Konsumoni hudhër me qumësht dhe… siguroni seks të çmendur çdo natë!

Përzierja e hudhrës dhe qumështit mund të tingëllojë e çuditshme, por pasi ju do të mësoni të gjitha përfitimet shëndetësore kjo pije do të kthehet në pijen tuaj të preferuar! Qumështi me hudhër është shumë i shëndetshëm, natyral dhe me fuqi ...

Read More »

Quhet “Gjethja e Zotit”, sepse shëron…

Ka bimë që konsiderohen si mrekulli të natyrës, pasi japin efekte mbresëlënëse në organizëm. Pa dyshim, natyra ka çdo përgjigje që i nevojitet shëndetit tonë, për këtë arsye është e rëndësishme të njohim çdo bimë. Ky artikull i kushton një ...

Read More »

Hani shpejt bukë?! Duhet të ndaloni menjëherë sepse…

Konsumoni në mënyrë të shpejt ushqimin? Epo duhet ta ndaloni pasi sipas një studimi të fundit kjo mënyrë e të ushqyerit rrit riskun për sëmundje të zemrës, diabetit dhe obezitetit. Shpejtësia e lartë në ngrënie ndërlidhet me shtimin në peshë ...

Read More »

Njihuni me lulet që shërojnë pagjumësinë dhe gripin

Shkencëtarët nga NASA së fundmi kanë zbuluar se mbajtja e disa luleve të caktuara në shtëpi mund t’ju parandalojë të sëmureni dhe t’ju ndihmojë të flini më lehtë. Mënyra se si arrihet deri te kjo, është se bimët funksionojnë asisoj që ...

Read More »

Ilaçi popullor rus me Aloe Vera që trajton 12 sëmundje

Kurat natyrale janë shumë efektive për shumë probleme shëndetësore dhe sëmundje të ndryshme. Ata japin rezultate të mahnitshme në shëndet dhe mbi të gjitha nuk kanë asnjë efekt anësor. Ilaçi popullor rus me të cili do t’ju njohim mund të ...

Read More »

Ushqimet që pastrojnë lëkurën tuaj

Një nga gjërat pas së cilave jemi të fiksuar të gjithë e sidomos vajzat është lëkura jonë. Pastërtia apo lëkura e butë lidhet shumë me ushqimet që konsumoni gjatë ditës. Në vijim ju sugjerojmë ushqimet që duhet të konsumoni në vaktet tuaja ...

Read More »