Home . Kuriozitete . Teknologji

Teknologji

Kompania që prodhon makinat fluturuese për policët në Dubai, me projekt të mahnitshëm (Foto)

E njëjta kompani, është duke përdorur teknologjinë e avancuar për të krijuar taksi fluturuese që zënë deri në pesë persona. ATAAS janë quajtur këto mjete, që lëvizin deri në 50 kilometra me vetëm një mbushje, teksa qëndrojnë në rreth dhjetë ...

Read More »

Foto/ Si do të jenë tatuazhet e së ardhmes?

Të realizuara përmes stampimit 3D, të afta për të monitoruar parametrat jetike dhe për të kontrolluar kompjuterët. Ndryshim në paradigmën e një prej tendencave më kryesore të ditëve tona. I lindur si simbol përkatësie, i dashur, i kundërshtuar, i akuzuar ...

Read More »

Studim/Amerikanët nuk mund të jetojnë pa telefonat e tyre

Hulumtuesit kanë gjetur një ç’ekuilibër në kimikën e trurit të të rinjve të varur nga telefonat dhe internetıt, sipas një studimi të paraqitur sot në takimin vjetor të Shoqatës Radiologjike të Amerikës Veriore (RSNA). Sipas një studimi të kohëve të ...

Read More »

Samsung përgatit ekranin e lakuar

Gjiganti i teknologjisë, Samsung, është i njohur si prodhues i zhvillimit të teknologjisë së avancuar. Tani, raportohet se ka marrë një patentë të re që ka të bëjë me ekrane të lakuara. Pajisja e parë që është paraqitur me ekran ...

Read More »

Foto/Robotët po na zëvendësojnë

Javën e kaluar, Kancelari Philip Hammond njoftoi se në Buxhetin e Vjeshtës do të ketë një paketë prej 500 milionë dollarësh investimesh në iniciativa të teknologjisë, duke përfshirë zhvillimin e inteligjencës artificiale, si robotët. Por sipas një studimi i cili ...

Read More »

“Pas kësaj video, jemi të vdekur” dhe këtë e thotë miliarderi i ….

Elon Musk paralajmëron se robotët mund ti thonë “lamtumirë” njerëzimit . Elon Musk ka folur prapë duke na paralajmëruar mbi frikën e tij se makinerite do ngrihen mbi njerëzimin. Duke iu përgjigjur filmimeve të një roboti të madh Ceo i Tesla-s ...

Read More »

Gati raketa që godet çdo cep të Tokës apo Kina “tremb” SHBA (Foto+Video)

Brenda vitit 2018, Kina pritet të ketë gati raketat balistike ndërkontinentale të gjeneratës së ardhshme, të cilat do të kenë mundësinë të godasin çdo cep të botës. Sipas medias shtetërore kineze, raketa “Dongfeng-41”, thuhet se ka rrezen më të gjatë ...

Read More »

Do habiteni se sa kushton riparimi i një iPhone X

Sipas disa informacioneve të reja telefoni më i shtrenjtë në botë konsiderohet iPhone X, së bashku me riparimin e pajisjes. Rregullimi i xhamit të thyer në Apple kushton diku tek 279 dollarë dhe në rast se Iphoni juaj kishte dëmtime ...

Read More »

Në treg dhe në trafik makina e parë fluturuese në 2019 (Foto)

vancimi i teknologjisë çdo ditë e më tepër po i kalon asaj që mund të kishim imagjinuar pak vite më parë. Asnjërit prej nesh nuk do ti shkonte në mendje që shumë shpejtë do të kishte në treg edhe makina ...

Read More »

Facebook thyen rekordin e tij, kalon shifrën e ….

Në Qershor të vitit 2017 Facebook-u tejkaloi pragun e 2 miliardë përdoruesve aktivë. Pra, diçka më tepër se çereku i popullsisë globale. E thënë ndryshe, çereku i njerëzve në botë kanë një profil në platformën sociale të Mark Zuckerberg-ut dhe ...

Read More »