Home . Opinione

Opinione

Azemi dhe biografia e përkryer prej heroi, prijës i studentëve, disident i partisë së tij dhe pastaj i vrarë

  Por nëse e njeh nga afër këtë histori nuk është ashtu si duket dhe shkakton debate.  Fati i Azemit ishte i trishtë, kurse historia e tij ishte e madhe. Ato nuk u përputhën kurrë sa ishte gjallë” Intervistë e ...

Read More »

A dëshiron presidenti Trump të negociojë vërtet paqen në Lindjen e Mesme?

Në debatin mbi një marrëveshje të mundshme të paqës izraelito-palestineze, asnjë çështje nuk është më e ngarkuar me emocione sesa e ardhmja e Jeruzalemit. A duhet qyteti i shenjtë të jetë kryeqyteti vetëm i izraelitëve apo të ndahet me palestinezët? Megjithatë, ...

Read More »

Zef Brozi: Berisha pranoi se lejoi drogën, duhej të ndiqej penalisht. FBI duhet të ketë më shumë…!

Ish-kryetari i Gjykatës së Kasacionit, Zef Brozi, i ftuar në Repolitix në Report Tv, komenton çështjet më të nxehta të aktualitetit politik si reforma në drejtësi, akuzat ndaj ish-ministrit Tahiri për kanabisin apo dhe për mandatin e Kryeprokurorit. Duke iu referuar ...

Read More »

Familjet mafioze në Shqipëri: Fabian Zhilla, ekspert i sigurisë publike tregon lidhjen e bandave me politikën shqiptare

Fabian Zhilla, pedagog, është ekspert i sigurisë publike, doktoruar në Britaninë e Madhe dhe specializuar në ShBA. Dy ditë më parë, së bashku me Besfort Lamallarin ka publikuar një studim  me titull “Evoluimi i strukturave të organizuara kriminale në Shqipëri”. E ...

Read More »

Shkrimi i plotë i faqes zyrtare të Brukselit, që “masakron” Lulzim Bashën!

Nga Martin Banks Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ishte në Bruksel të hënën (4 dhjetor) në një përpjekje të re për të shtyrë për fillimin formal të hapjes së negociatave me BE. Por, edhe para se Rama të largohej nga ...

Read More »

Jemen: Lufta që bota injoron!

Jemeni humbi titullin Arabia Felix, ose “Arabia fatlume”, kohë më parë. Ka pësuar luftëra civile, tribalizëm, dhunë xhihadiste dhe varfëri të tmerrshme. Por asnjë nga këto nuk krahasohet me mjerimin që po i bëhet vendit sot nga lufta midis një koalicioni ...

Read More »

Fund vdekjeprurës dhe fije shprese

Vetëvrasja spektakolare e një të dënuari nuk e ul vlerën dhe rëndësinë e Tribunalit të Hagës për ish-Jugosllavinë, mendon Zoran Arbutina. Den Haag Kriegsverbrechertribunal Verurteilung Slobodan Praljak Gift (ICTY) Përfundimi i gjyqit për krime lufte në Hagë qe i pazakontë: ...

Read More »

“Ra raporti dhe u njohëm”

Nga Denar Biba Për shkak të detyrës, por edhe si qytetar i angazhuar, më bënë përshtypje gjetjet e Raportit “Informal life of Political Parties in Western Balkan Societies” (“Jeta informale e Partive Politike në Shoqëritë ë Ballkanit Perendimor”). Për herë ...

Read More »

Këto 10 çudira i habisin të gjithë të huajt që vijnë në Shqipëri…(Foto)

Jemi vendi i çudirave dhe paradokseve të mëdha, por sa më shumë që po hapemi me botën aq më shumë pa mend po i lëmë të huajt. Kjo gjë konstatohet edhe me të huajt që vijnë për turizëm a punë ...

Read More »

Kush i zhduku dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?

Pasardhësi i Bashkim Gazidedes në krye të Shërbimit Informativ Kombëtar, Prof. Fatos Klosi, në këtë intervistë për ‘DITA’-n u jep përgjigje një sërë pyetjesh që ne i bëmë pas publikimit për dy ditë me radhë të një procesverbali për zhdukjen e ...

Read More »